Herbář a účinky Ibišku súdánského
Ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa) je tropická jednoletá rostlina vysoká 1 až 4 m s výraznými červenými nebo nažloutlými květy.
Jednoletý, vzpřímený, hustý, hluboce kořenící bylinný polokeř vysoký 1 až 4 m, s lodyhou přímou nebo vystoupavou, nachovou či řidčeji zelenou, úplně lysou nebo řídce chlupatou. Robustní, hladká, válcovitá lodyha je střídavě porostlá listy s řapíky dlouhými 2 až 8 cm a nitkovitými palisty do 1 cm. Téměř lysá listová čepel je velká až 15 × 15 cm, v obryse bývá okrouhlá až eliptická, na bázi zaoblená a má tří až pět úzce eliptických, mělkých až hlubokých, po okraji pilovitých laloků.
Květy jsou oboupohlavné, pětičetné, pravidelné, vyrůstají v paždí listů jednotlivě přisedle nebo na stopkách až 2 cm dlouhých. Květ má kalíšek s osmi až dvanácti čárkovitými nebo trojúhelníkovitými lístky dlouhými až 18 mm. Zvonkovitý kalich je v době květu dlouhý 2 cm, jeho pět kožovitých lístků je vejčitých až vejčitě kopinatých, zelených, zelenočervených či červených. Bývají téměř do třetiny srostlé, na vnější straně mají nápadnou střední žilku, ve spodu lístků jsou na vnější straně žlázky produkující nektar. V době zrání plodu se kalich, obklopující vznikající tobolku, zvětšuje až do velikosti 5 cm a stává se masitý a šťavnatý. Pětičetná koruna velká až 12 cm má pět volných, obvejčitých lístků, velkých až 5 × 3,5 cm, jež jsou světle žluté nebo světle růžové a mají tmavě purpurový střed; když na konci dne usychají dostávají růžovou barvu. Květ obsahuje četné tyčinky s prašníky sjednocené do růžového sloupku dlouhého až 2 cm. Horní pětidílný semeník nese pět čnělek s hlavatými bliznami, které jsou umístěné těsně nad prašníky s viskózním pylem. Květ kvete obvykle pouze jeden den, je samosprašný a jeho prašníky dozrávají a uvolňují pyl ještě před ranním otevřením květů. Opylovány bývají větrem nebo hmyzem přilétajícím pro pyl a nektar.
Plod je hnědá, mnohosemenná, vejčitě kulovitá tobolka o průměru asi 1,5 cm, která je obklopena zvětšeným zdužnatělým kalichem. Semena dozrávají na rostlině postupně odspodu za dva až tři měsíce po opylení. V době zralosti se tobolka rozevírá a uvolňuje ze svých pěti oddílů po třech nebo i více ledvinovitých, až 3 mm velkých hnědých semenech, jež klíčí epigeálně. Hmotnost tisíce semen bývá okolo 26 gramů.
Přibližně po třech týdnech od začátku kvetení jsou prvé květy připravené ku sběru, kalich se ručně strhává z malých tobolek obsahující zárodky semen, pravidelný sběr prodlužuje dobu kvetení. Masitý kalich i kalíšek jsou jedlé, konzumují se čerstvé nebo se suší na čaj. Čerstvé se používají k výrobě osvěžujících ledových nápojů, obsahují hodně pektinu a barviva, vyrábí se z nich sirup, želatina, marmeláda, pudink, slouží k zahuštění omáček, dezertů, pečou se z nich koláče nebo se používají k výrobě vína. Jsou také společně s mladými listy a křehkými stonky pojídány jako zelenina, mají nakyslou chuť po brusinkách. Obsahují velké množství vápníku, niacinu, riboflavinuu a železa. Květy rostliny jsou zdrojem pylu a nektaru pro výrobu medu. (wikipedie.cz)