Při nákupu nad 1200,- mate dopravu zdarma!

Květinový čaj Motýlí květ: Proč ho bere svět útokem?

Ve světě čajů nevyniká žádný bylinný čaj svou krásou tolik jako čaj z květů motýlího hrášku. Díky své intenzivní, vášnivé fascinující tmavě modré barvě příjemné a lehké, osvěžující chuti je tento modrý čaj z květů motýlího hrášku nepřehlédnutelný. 

Několik bylinných čajů udělalo na milovníky čaje po celém světě trvalý dojem. A to včetně čaje z květů, jako je heřmánek a modrý čaj, známý také jako motýlí čaj. Modrý čaj je vynikající pro každodenní pití, odpolední čajové dýchánky a relaxaci o samotě nebo s přáteli a rodinou. 

Nápoj má jedinečné schopnosti měnit barvu, která se může měnit od tmavě indigové přes safírovou až po průsvitnou pudrově modrou. Jeho pozoruhodná barevná proměna závisí na tom, jak moc (a jak dlouho) bylinný čaj louhujete. Není divu, že bere svět útokem! 

Kromě vynikající chuti a fascinujících barevných změn má i řadu zdraví prospěšných účinků. Pojďme se dozvědět vše, co potřebujete vědět o čaji z květů motýlího hrášku.

Co je čaj z květů motýlího hrášku?

Čaj z květů modrého motýlího hrachu pochází ze sytě modrého květu rostliny Clitoria ternatea. Říká se mu také modrý čaj, asijské holubinky a modrý hrášek. Jihovýchodní Asiaté tento bylinný čaj vaří již dlouho, ale do Spojených států a Evropy se dostal teprve nedávno. 

Jak již bylo řečeno, jedinečnost modrého čaje spočívá v jeho barevné proměně, zářivém odstínu a chuťovém profilu. Při zalití lístků do horké vody rostlina vytváří okouzlující, sytě modrou barvu. 

Když však do modrého čaje přidáte přísady, jako je citronová šťáva, změní se na jasně červenou nebo fuchsiovou. Představte si náladové prsteny, ale v tekuté formě s vynikající chutí! 

Proč se mění barva modrého čaje?

Změny barvy jsou způsobeny vlivem nových složek na hladinu pH. Přidáním citronu se zvýší kyselost modrého čaje a výsledkem je nafialovělá barva. Po přidání ibiškových listů se modrý hrášek okamžitě změní na červený. Díky svým barvu měnícím vlastnostem je vynikajícím doplňkem odpoledního čaje ve vaší oblíbené čajovně s přáteli. 

Čaj z květů modrého motýlího hrášku má dřevitou a zemitou chuť a má podobnou chuť jako jemné zelené čaje a lehce nasládlé aroma. Modrý čaj můžete míchat s citronem, heřmánkem, medem a citronovou trávou.  

Thajsko má svůj jedinečný recept na čaj z květů motýlího hrachu zvaný Nam Dok Anchan. Zahrnuje smíchání modrých okvětních lístků se skořicí, mátou, medem a mučenkou. Modré čajové lístky se již po léta používají v asijské tradiční medicíně, včetně kulinářských pokrmů. Zářivě modré barvy se používají také k barvení potravin a dalších barviv. 

Jak voní a chutná čaj z květů motýlího hrachu? 

Modrý čaj má jedinečnou vůni. Je dřevitá a zemitá a má podobnou vůni jako tempeh. Při louhování se vůně mění na lehce citronovou a kyselou, podobnou ibiškovému čaji. 

Co se týče chuti, je velmi jemná. Je lehce nasládlá a dřevitá, s lehkou květinovou chutí. Je hluboce osvěžující a ne tak intenzivní, jak byste podle vůně očekávali. Modrý čaj má tendenci působit širším dojmem na celkovější populaci pijící čaj. Lze jej použít na mnoho způsobů, jak dodat nápoji barvu, aniž by se výrazně změnila jeho chuť. 

Když modrý čaj porovnáte s jinými květinově-bylinnými čaji, jako je jasmínový čaj, levandule nebo růže, má nejjemnější chuť. A mnohým pijákům čaje se bude zdát příjemnější! 

Jaký je obsah kofeinu v modrém čaji? 

Motýlí čaj je bylinný čaj bez kofeinu. Je tedy vhodný pro vás, pokud jste citliví na kofeinové nápoje. Je také ideální pro starší a mladší lidi a můžete ho pít denně. 

Recept na čaj z květů motýlího hrášku 

Motýlí čaj si můžete uvařit jako horký nápoj nebo ledový čaj. Chcete-li si připravit recept na čaj z květů motýlího hrachu, musíte si obstarat sušené květy motýlího hrachu nebo prášek. Můžete použít i čerstvé květy, ale mimo jihovýchodní Asii není snadné takové květy sehnat. 

Sušené květy použijte k přípravě bylinných nálevů a prášek k přípravě koktejlů nebo latté. Prášek se někdy nazývá modrá matcha, ale pokud ho připravíte pomocí metličky, nezískáte tak bublinkový nápoj. 

Modrý čaj se výborně hodí na venkovní letní čajové dýchánky a můžete ho míchat s dalšími přísadami, jako je zelený čaj. Nezapomeňte však, že smícháním modrého čaje s jinými přísadami může dojít ke změně pH a tím i ke změně barvy. 

Jak uvařit modrý čaj 

Na každý šálek vody použijte asi 5-7 sušených květů. K přípravě modrého čaje používejte nejlépe čerstvou pramenitou vodu. Vodu převařte a nechte ji vychladnout na teplotu asi 95 °C. Konvici musíte předehřát, což můžete udělat tak, že do ní nalijete a vylijete horkou vodu. 

Přidejte modré květy a louhujte asi pět minut. Dbejte na to, abyste je příliš nenamáčeli. Přestože čaj pravděpodobně nezhořkne jako zelený čaj, může se jeho příjemná chuť změnit nebo snížit.

Nyní můžete čaj scedit a přidat sladidla. Pokud chcete modrý čaj podávat studený, nechte čaj vychladnout a přidejte kostky ledu. Můžete přidat další přísady, například kapky citronu, aby vynikla jeho intenzivní fialová barva. 

Limetka zvýrazní chuť modrého čaje a dodává mu jemnou citrusovou chuť. Můžete začít s malými kapkami limetky a dalšími, dokud nedosáhnete vámi preferované barvy. K přípravě modrého čaje můžete také použít téměř jakoukoli konvičku. Pokud nemáte konvičku nebo sítko, můžete květy namočit a vyjmout lžičkou. 

Zdravotní účinky čaje

Motýlí čaj má řadu zdraví prospěšných účinků a pro své léčivé vlastnosti se používá již desítky let. Výzkum navíc prokázal, že modrý čaj je bezpečný a účinný a můžete ho pít bez jakýchkoli možných vedlejších účinků, nicméně v České Republice se dle vyhlášky č.58/2018 Sb nesmí používat jako potravina (pouze jako surovina).

Závěr 

Pokud se chcete při popíjení čaje dobře bavit a zároveň získat řadu zdraví prospěšných látek, je pro vás čaj z květů motýlího hrášku tou správnou volbou. Jeho fantastická chuť a efekt měnící se barvy ve vás mohou zanechat vynikající trvalý dojem. Modrý čaj si můžete připravit sami nebo si nápoj vychutnat s přáteli v různých čajovnách a kavárnách. Zakoupit si můžete jak neekologické, tak ekologické květiny. Při nákupu však berte v úvahu tvar a barvu květů. Pravý modrý čajový květ uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě a chraňte jej před vlhkostí, teplem, sluncem nebo plísní. Existuje také doporučení pro použití výrobku, takže jej používejte v těchto lhůtách.

Doporučené produkty1